26-go marca podczas XI Międzynarodowej Konferencji „Multimedia w Biznesie i Zarządzaniu”[4] wygłosiłem referat pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji w multimedialnych systemach eksperckich”. Organizatorem spotkania był Instytut Informacyjnych Systemów Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Oddział w Częstochowie.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w multimedialnych systemach eksperckich - "Multimedia w Biznesie" - Częstochowa 26-27 marca 2015
Zastosowanie sztucznej inteligencji w multimedialnych systemach eksperckich – „Multimedia w Biznesie” – Częstochowa 26-27 marca 2015

Zaprezentowałem praktyczną realizację multimedialnego systemu eksperckiego[1] na przykładzie wdrożenia dla Fundacji Drabina Rozwoju. Prace prowadziłem przy pomocy dwóch firm: Agencja Marketingu Internetowego DiStore Sp. z o.o.[2] oraz Sztuczna Inteligencja Sp. z o.o.[3]. Poniżej przedstawiam w skrócie zagadnienia, które omawiałem podczas wykładu.

Gdzie wykorzystuje się mechanizmy rozumienia języka?

Nasze rozwiązania mają zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne jest zinterpretowanie tekstu napisanego przez człowieka i udzielenie odpowiedzi przez komputer. Są to:

 • awatary (chaterboty) pracujące na stronach internetowych,
 • systemy automatycznego odpowiadania na maile,
 • gry komputerowe,
 • kioski multimedialne.

Zastosowań naszego silnika jest znacznie więcej a jego wykorzystanie zależy tylko od inwencji i wyobraźni.

Dla kogo dobry jest e-learning

W dzisiejszym świecie powstało bardzo wiele systemów do nauki języka na odległość. Większość z nich zakłada, że uczeń samodzielnie zapozna się z zaprezentowanymi materiałami a potem zda test. Cała interakcja ograniczona jest do aktywnych formularzy, czasami postaci video, która uatrakcyjnia wykład. Dlatego powszechna jest opinia, że:

„e-learning dobry jest dla firmy szkoleniowej”

Nasze rozwiązanie poszło o krok dalej. Wykonaliśmy system ekspercki, który nie tylko uczy ale pozostaje w ciągłej interakcji z uczniem. Na każdym etapie nauki można zadawać pytania do multimedialnego systemu eksperckiego zwizualizowanego za pomocą przyjemnej postaci nauczycielki. Wykładowca nie tylko czyta wykład ale również odpowiada na pytania, tłumaczy niezrozumiałe fragmenty teorii.

Dzięki nam e-learning dobry jest dla studenta/ucznia.

Teraz student czuje się jak na normalnym wykładzie z żywym wykładowcom, może liczyć na pomoc w dowolnym momencie nauki. MSE[5] jest dostępny 24h na dobę, uczy, sprawdza wiedzę ale także wyjaśnia i pomaga znaleźć materiały pomocnicze.

Multimedialny System Ekspercki na przykładzie innowacyjnej strony e-learningowej aktywnelacza.com

Strona wykonana została na potrzeby edukacji nauczycieli przedszkolnych. „Aktywnelacza.com”[5] oferują możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych o nową kompetencję wykorzystującą metodę bajkoterapii. Fundacja zadbała o zatrudnienie ekspertów, którzy przygotowali zawartość merytoryczną, w tym:

 • bajki, gry edukacyjne,
 • treść szkoleń, scenariusze zajęć,
 • artykuły naukowe.

Naszym zadaniem było stworzenie części informatycznej w tym nauka systemu eksperckiego wykorzystującego sztuczną inteligencję. Założyliśmy również, że system będzie się nadal rozwijał i będzie musiał być samouczący się. Fizycznie jest to połączenie 3 systemów informatycznych:

 • CMS – system do zarządzania treścią na stronach www,
 • E-Learning – oprogramowanie do zarządzania nauką przez internet,
 • AIE – Artificial Intelligence Engine (Silnik Sztucznej Inteligencji) – oprogramowanie umożliwiające interpretację i przetwarzanie języka pisanego.

Efektem integracji jest kompletny samouczący się system ekspercki.

Multimedialny System Ekspercki na przykładzie innowacyjnej strony e-learningowej aktywnelacza.com
Multimedialny System Ekspercki na przykładzie innowacyjnej strony e-learningowej aktywnelacza.com

Powyższy slide pokazuje jak w trakcie wykładu uczeń „przerywa” i zadaje pytanie. Wirtualny wykładowca udziela odpowiedzi po czym powraca do wykładu.

Samouczenie się systemu eksperckiego

Samouczenie
Samouczenie

Dzięki zastosowaniu naszego oprogramowania sztucznej inteligencji projekt wzbogacony został o funkcję „samouczenia się”. Wykorzystywane jest to do klasyfikacji materiałów dydaktycznych aby MSE mógł polecać je w dowolnym momenecie procesu nauczania. Efekt widoczny jest poniżej:

MSE odpowiedz (1)
MSE odpowiedz (1)
MSE odpowiedz (2)
MSE odpowiedz (2)

Ekspert udzielając odpowiedzi na pytanie sprawdza całą bazę wiedzy dostępną w systemie oraz bierze pod uwagę także wszelkie materiały dydaktyczne. Każdy uczeń może w dowolnym momencie zarówno w trakcie kursu jak i po jego odbyciu wrócić do wiedzy zgromadzonej w systemie. Baza wiedzy rozwija się i jakość merytoryczna udzielanych odpowiedzi także. Tego typu rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i może stanowić wzór dla przyszłych systemów e-learningowych.

Podsumowanie

Podczas Konferencji zaprezentowałem praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w multimedialnym systemie eksperckim. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony świata nauki jak i biznesu. Wiele osób chciało się dowiedzieć „więcej” co bardzo cieszy. Pokazuje to, że już w chwili obecnej realizuje się zbliżenie pomiędzy kadrą naukową a firmami. Realizowane są wspólne projekty naukowo – badawcze. My również planujemy takie działania przy współpracy z ośrodkami naukowymi, co może w przyszłości zaowocować jeszcze bardziej innowacyjnymi / przełomowymi realizacjami.

Prezentacja Konferencja Kielce


Przypisy

 1. System ekspercki – System ekspertowy (funkcjonują też nazwy system ekspercki, system z bazą wiedzy) jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji. Systemy ekspertowe mogą wspomagać bądź zastępować ludzkich ekspertów w danej dziedzinie, mogą dostarczać rad, zaleceń i diagnoz dotyczących problemów tej dziedziny. https://www.inguaris.pl/teoria/system-ekspertowy/, http://pl.wikipedia.org/wiki/System_ekspertowy
 2. Agencja Marketingu Internetowego DiStore Sp. z o.o.
 3. Sztuczna Inteligencja Sp. z o.o. https://www.inguaris.pl/
 4. XI Międzynarodowa Konferencja „Multimedia w Biznesie i Zarządzaniu”: https://stryminski.com/blog/xi-miedzynarodowa-konferencja-multimedia-w-biznesie-i-zarzadzaniu/
 5. Aktywnelacza.com Multimedialny System Ekspercki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.