Wszechobecność reklam w mediach uodporniła potencjalnych klientów na działanie klasycznego marketingu. Chcąc zaskoczyć klientów i przyciągnąć ich uwagę, wiele firm decyduje się na niestandardowe formy promocji. W większości przypadków cel jest jeden – zainteresować i zdobyć klienta, ale drogi do niego są zawsze różnorodne i niewyczerpane. Sposobów promocji firmy jest mnóstwo, dlatego też każdy, kto zarządza firmą, powinien pamiętać o kreatywnym ich wykorzystaniu. Z jakich form nietypowego marketingu, warto korzystać i kiedy je stosować?

Niekonwencjonalne formy promocji przyszłością marketingu
Niekonwencjonalne formy promocji przyszłością marketingu

Firmy działając na rynkach o dużej konkurencji, potrzebują skutecznych narzędzi marketingowych. Wobec występującego na co dzień szumu medialnego z licznymi przekazami komercyjnymi, klienci coraz bardziej zmęczeni są klasyczną formą reklamy, a przy okazji stają się coraz bardziej wymagającymi konsumentami.

– Aby skuteczniej pozyskiwać Klienta, należy śmiało korzystać z doświadczenia innych firm i sprawdzonych już przez nich skutecznych form promocji. Należy jednak zawsze pamiętać aby nie powielać ich całkowicie, a dostosowywać do profilu swojej firmy i zawsze dodawać coś oryginalnego od siebie. Marketingowcy powinni zwracać uwagę na stereotypowe zachowana panujące w społeczeństwie, badać najczęstsze i najsilniejsze potrzeby grupy docelowej, a wnioski przeobrażać w kreatywny sposób, tak aby wpłynęły korzystnie na pozycję firmy na rynku – mówi Aleksandra Potrykus-Wincza, Country Manager Poland & Baltics.

Obecnie istnieje bardzo dużo form marketingu niekonwencjonalnego, czyli tzw. ambient marketingu. Jego realizacja odbywa się zazwyczaj na specjalne zamówienie pod określony produkt lub usługę oraz pod ściśle określoną grupę docelową klientów. Z jakich form nietypowej promocji mogą korzystać firmy?

Marketing szeptany

Jednym z rodzajów ambient marketingu jest np. marketing szeptany. Jego działania mają na celu dotarcie do klienta poprzez rekomendację dotyczącą danej marki, produktu lub usługi za pomocą bezpośredniego i spontanicznego przekazu ustnego. Dlatego też kanałem takiej komunikacji może być plotka, opowiadanie lub towarzyska dyskusja.

Aby zainspirować do dyskusji o marce lub jej produkcie, firma musi dać ludziom powód do rozmowy o niej. Marketing szeptany inaczej nazywany buzz marketingiem, cieszy się sporym uznaniem wśród przedsiębiorców z uwagi na jego bezpośredni i dość wiarygodny charakter. Klienci wobec reklamy telewizyjnej mają coraz bardziej mieszane odczucia. Natomiast jeśli produkt poleca znajomy, to wówczas ma o wiele silniejsze oddziaływanie na decyzję zakupową. Oprócz bezpośredniego kontaktu, bardzo istotnym medium uczestniczącym w rozprzestrzenianiu się buzz marketingu jest Internet. Ludzie polecają sobie produkty na forach, portalach społecznościowych oraz blogach, gdzie wymieniane są informacje, szczegółowe opinie oraz tworzone rekomendacje o dobrach konsumpcyjnych. Tutaj należy mieć jednak na uwadze, iż przez to, że marki chcą coraz bardziej wpływać na moderację dyskusji, klienci też już ostrożniej podchodzą do rekomendacji znalezionych w Internecie.

W ramach marketingu szeptanego możemy wyróżnić wiele jego form i odmian. Są to m.in.:

  • Marketing wirusowy – występuje najczęściej w postaci zdjęć, filmików internetowych i e-maili. Jego głównym celem jest dotarcie z chwytliwym komunikatem do jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie,
  • Product seeding – czyli dostarczenie towaru znanym lub wpływowym osobom, aby rozpowszechniały pozytywne opinie w szerokich kręgach swoich znajomych,
  • Trendsetting – to ostatnio bardzo popularna forma marketingu szczególnie wśród marek odzieżowych. Osoby popularne w Internecie oraz w swoich środowiskach nosząc produkty danej marki, reklamują ją w swoich kręgach,
  • Evangelist marketing – pracowanie na duże zaufanie wśród swoich klientów, którzy poźniej stają się organicznymi ambasadorami marki,
  • Community marketing – wspieranie poszczególnych (często niszowych grup społecznych) przez co ich przedstawiciele wchodzą w głęboką interakcję z firmą,
  • Blogging – tworzenie blogów oraz umieszczanie tam ciekawych treści produktowych, cennych informacji na temat brandu, które pobudzają użytkowników do rozmów na temat marki i jej produktów,
  • Cause marketing – popieranie istotnych inicjatyw i kwestii społecznych, przez co firma zyskuje aprobatę wśród osób popierających dany temat/inicjatywę.

Marketing partyzancki

Popularną formą niekonwencjonalnych działań, jest marketing partyzancki. Opiera się przede wszystkim na dużej dawce kreatywności i wyczuciu czasu. Polega na promowaniu produktów lub usług firmy w ramach nietypowych technik, jak np. murale, grafiti czy tzw. wlepki firmowe umieszczane w różnych miejscach. Działania marketingu partyzanckiego mają na celu zyskanie wielu odbiorców w krótkim czasie, za pomocą jak najniższych nakładów finansowych. Metody te często skierowane są młodszej grupy klientów.

Sponsoring

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają również ze sponsoringu, dzięki któremu pozytywne wrażenie związane np. z obiektem sponsorowanym, przenoszone jest na samego sponsora. Ta forma promocji jest często bardzo kosztowna, ale też dociera do szerokiego grona odbiorców, gdyż towarzyszy zazwyczaj masowym zgrupowaniom ludzi (potencjalnych klientów).

Marketing sensoryczny

Promowanie produktów, które działa w sposób najbardziej bezpośredni na zmysły klienta, oraz na jego podświadomość, to z kolei działania marketingu sensorycznego. Ich celem jest wywoływanie wśród konsumentów zaprojektowanych, dogłębnych doznań zmysłowych, w efekcie których wzrośnie ich świadomość marki i przywiązanie do niej oraz wpłynie pozytywnie na decyzje zakupowe. Marketing ten bazując na sferze emocjonalnej człowieka, dąży do pełnego zaangażowania odbiorcy na wszystkich płaszczyznach. Profesjonalne i odpowiednio zaplanowane działania marketingu sensorycznego, wywierają wpływ na wszystkie pięć zmysłów. Doznania wzrokowe zależą od takich kwestii jak design, opakowanie, kolor, wystrój wnętrza czy też motyw przewodni. Słuch rejestruje komunikat głosowy lub ścieżkę dźwiękową. Węch pozwala poczuć logo zapachowe marki oraz jego rodzaj i intensywność. Doznania dotykowe pozwalają zapoznać się z fakturą materiału, kształtem i wagą produktu. Smak natomiast, po prostu musi być synonimem przyjemności dla określonej wcześniej grupy odbiorców. Doskonałym przykładem jest sytuacja, w której konsument otwiera butelkę swojego ulubionego napoju. Wzrok rejestruje wygląd opakowania (kształt, kolor, etykieta); słuch umożliwia rejestrację dźwięku podczas otwierania butelki: za pomocą węchu rozpoznajemy zapach naszego produktu; dotyk pozwala na ocenę design’u opakowania a smak umożliwia nam ocenienie najważniejszych walorów produktu w tym przypadku.

Przeczytaj także: Świąteczny marketing sensoryczny podnosi sprzedaż nawet o 30 proc.

– Wykorzystując wszystkie pięć zmysłów wraz z odpowiednim ich dopasowaniem do grupy docelowej która nas interesuje, możemy skutecznie wpływać na konsumentów. Potencjał marketingu sensorycznego jest bez wątpienia ogromny, a branżę czeka z pewnością jeszcze duży rozwój. W Polsce, klienci powinni spodziewać się trendów przychodzących z rynków mocniej rozwiniętych. Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają zalety tego rodzaju marketingu, co przekłada się na stale zwiększającą się liczbę polskich marek, które wabią klientów działaniami multisensorycznymi – mówi Aleksandra Potrykus-Wincza, Country Manager Poland & Baltics.

Ambient marketing

W walce o klientów firmy coraz częściej stosują nietypowe formy reklamy i promocji, czyli tzw. ambient marketing. Działania te powinny wiązać się z zaskoczeniem, nowatorstwem czy też z wykorzystaniem zaaranżowanych przestrzeni lub niekonwencjonalnych technik komunikacji. Chodzi o to, aby zaintrygować klienta, wzbudzić jego ciekawość i wywołać dyskusję na dany temat, np. o marce lub jej produktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.