W jakim stopniu dzisiejsza młodzież korzysta z Internetu? Czy przyznaje się do uzależnienia od niego? Do czego młodzi ludzie wykorzystują sieć, które marki obserwują, konta których influencerów pilnie śledzą i jak oceniają wiarygodność wiadomości w Internecie? Między innymi na te pytania odpowiada najnowszy raport przygotowany przez agencję Abanana Advertising oraz warszawski zespół analityczny Research&Grow.

Osoby urodzone w Polsce po 2000 roku nazywane są pokoleniem Z lub XD. Bywa, że zaliczane są do pokolenia C (od angielskiego connected), bywa również, że cezura roku 2000 nie jest tą jedyną. Pewne jest, że generacja Z już nie wyobraża sobie życia bez Internetu i telefonów komórkowych, co nie powinno dziwić – jej przedstawiciele urodzili się bowiem w czasach rozwiniętej technologii.

Data urodzenia implikuje zachowania użytkowników Internetu, młodzi świetnie poruszają się w sieci, zwłaszcza w mediach społecznościowych, co więcej – ich urządzenia mobilne często pracują 24h na dobę, a status off rzadko jest wykorzystywany. Aby uszczegółowić tę obiegową opinię, postanowiliśmy poddać badaniu grupę ponad 700 osób w wieku od 15 do 19 lat, czyli tych, dla których świat cyfrowy istnieje od zawsze, a w wersji online bardzo ich absorbuje. Czy wyniki są zaskakujące? Przede wszystkim są wiarygodne i ważne. Pokolenie Z z natury jest otwarte i bezpośrednie, a “podłączone” na co dzień do informacji, internetu i mass mediów nie boi się przyznać do uzależnienia, jakim dzisiaj jest Internet. W najbliższych latach to ono pojawi się na rynku pracy, a w konsekwencji intensywniej zasili rzeszę konsumentów, dlatego już dziś warto wiedzieć, co w odniesieniu do tych młodych ludzi jest stereotypem, a co faktem” – twierdzi Maks Michalczak, PR manager Abanana – działu odpowiedzialnego za przeprowadzenie badania.

Czy Internet to już uzależnienie?

Młodzi Polacy na przeglądanie Internetu poświęcają średnio 3 godziny dziennie. Tylko w ciągu roku daje to 1095 godzin, czyli łącznie około 1,5 miesiąca – i to bez żadnej przerwy.

Czy to dużo? Odpowiedź będzie zaskakująca: nie. Dlaczego? Ponieważ najnowszy raport Digital 2019 Hootsuite oraz We are Social ujawnia, że dziennie spędzamy średnio 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu obejmuje także urządzenia mobilne. W tym wypadku jednak uwzględniono również czas pracy. W wielu branżach korzystanie z Internetu wiąże się się bowiem z realizacją obowiązków zawodowych.

W badaniach młodzieży co drugi ankietowany sam przyznaje, że uważa się za uzaleznionego od Internetu. Co jednakj ciekawe: jedynie 17% ankietowanych odpowiedziało, że chciałoby z niego korzystać bez żadnej przerwy.

Czy Internet to już uzależnienie?
Czy Internet to już uzależnienie?

Jak młodzież korzysta z Internetu?

Niemal wszyscy badani posiadają smartfony, a większość laptopa. Co ciekawe, wśród respondentów więcej dziewcząt ma laptopa oraz tablet, zaś chłopcy częściej wybierają komputer stacjonarny. Może to wynikać z faktu, że służy im on także do gier komputerowych, a podczas gdy lepiej sprawdza się właśnie stacjonarna wersja urządzenia. O ile niespodzianką nie jest to, że z sieci korzysta się najczęściej po południu i wieczorem, to może zaskakiwać czas korzystania z niej podczas przebywania w szkole.

Jak młodzież korzysta z Internetu?
Jak młodzież korzysta z Internetu?

Social media – królestwo marek czy influencerów?

Zarówno profile marek, jak i influencerzy w social mediach są bardzo często obserwowani przez młodych. Friz i fit.lovers są najchętniej obserwowanymi influencerami, zaś wśród profili marek zdecydowanie najlepiej radzą sobie Adidas, Nike, Netflix i Instagram. Wspomniane również zostały takie marki jak Samsung czy Apple oraz … Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom.

Social media - królestwo marek czy influencerów?
Social media – królestwo marek czy influencerów?

W roli ekspertów w badaniu wzięli udział m.in. specjaliści z branż mających na co dzień styczność zawodową z grupą wiekową wytypowaną do badania:

  • Maja Strzałkowska, Daniela Jasińska, Research&Grow
  • Agata Urbanowicz, Psychoterapeutka dzieci i młodzieży
  • Aleksandra Kucała, Marketing Manager I.D.C. Polonia S.A.
  • Maks Michalczak, PR Manager Eura7,
  • Szymon Odolanowski, Influencer Marketing Manager Blog49.com

Pełny raport można pobrać na blogu agencji Abanana: https://www.labber.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.