Umiejętność budowania trwałej sieci kontaktów stała się w dzisiejszym biznesie ważną kompetencją zawodową. Dobrze zbudowana jest istotnym czynnikiem wspomagającym rozwój kariery – zarówno podczas szukania nowej posady, jak i w trakcie pracy w konkretnej firmie.

networking

Networking to dużo więcej, niż stałe gromadzenie kontaktów tworzących powiązania biznesowe. Prawidłowo prowadzony polega na budowie długotrwałych relacji dzięki wymianie umiejętności, wiedzy czy też zasobów. Nasze atuty i kompetencje możemy oferować uczestnikom sieci otrzymując w zamian wsparcie z ich strony w ważnych dla nas momentach. „Szeroka sieć kontaktów, umiejętność zaprezentowania swojej osoby, chęć do współpracy i wymiany wiedzy, mogą mieć znaczący wpływ na uwzględnienie naszej osoby przy realizacji nowych projektów” – uważa Piotr Dziedzic z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Page Personnel. I dodaje: „dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad jakimi rządzi się networking”.

7 rad Page Personnel dotyczących budowania i utrzymywania sieci kontaktów zawodowych:

  1. Bądź przygotowany: Planowanie to już połowa sukcesu. Przed spotkaniem w ramach sieci kontaktów dowiedz się, kto będzie na nim obecny. Zdobycie informacji na temat pięciu osób, które są dla Ciebie najbardziej interesujące, może pomóc Ci w określeniu ich zainteresowań zawodowych, dzięki czemu będziesz mógł z łatwością rozpocząć rozmowę na interesujący ich temat. Określ, jaki jest Twój cel uczestnictwa w spotkaniu. Czy chcesz nawiązać kontakt z tymi osobami? Czy to spotkanie ma służyć pielęgnowaniu istniejącej już sieci kontaktów? Tak czy inaczej, przygotuj plan i trzymaj się go najdokładniej, jak to tylko możliwe – w innym przypadku Twój wysiłek może pójść na marne.
  2. Doskonal swój „elevator speech”: Przejdź szybko do sedna. W koncepcji „elevator speech” chodzi o to, aby w ciągu maksymalnie dwóch minut sprzedać siebie i swoje kompetencje. Skoncentruj się na istotnych elementach. Osoba stojąca naprzeciwko Ciebie najprawdopodobniej nie ma ochoty na długie słuchanie Twojej autoreklamy. Twoim celem jest przekonanie rozmówcy, że opłaca się mieć Ciebie w sieci kontaktów. W idealnej sytuacji, już bezpośrednio po pierwszym spotkaniu może zarysować się perspektywa współpracy.
  3. Słuchaj: Nie ma nic bardziej interesującego dla Twojego rozmówcy niż inteligentne, dodatkowe pytania. Osoba, która je zadaje, sygnalizuje swoje zainteresowanie i otwartość, które są podstawą wartościowej rozmowy. Z drugiej strony – Ty sam dowiadujesz się o swoim rozmówcy czegoś ciekawego i godnego uwagi.
  4. Wskaż inną drogę: Nie możesz bezpośrednio pomóc swojemu rozmówcy? Skontaktuj go z innymi osobami z Twojej sieci kontaktów lub poleć mu kogoś innego. W ten sposób zyskasz kredyt zaufania. Jednocześnie, taki rodzaj dbania o kontakty to dobra inwestycja w przyszłość.
  5. Rozwijaj relacje: Czas po spotkaniu jest czasem przed spotkaniem. Wprowadź wszystkie nowe kontakty do książki adresowej. Nawiąż kontakt poprzez internetowe portale biznesowe, takie jak Goldenline czy LinkedIn. W przypadku naprawdę interesujących osób, nie zapomnij o wysłaniu maila, co pozwoli nawiązać bliższy kontakt i zacieśnić współpracę.
  6. Zwracaj uwagę na równowagę: W networkingu chodzi o długotrwałe relacje. W związku z tym ważne jest, aby w dłuższym okresie to, co dajesz, było równe temu, co dostajesz. Jeżeli wyłącznie bierzesz informacje i kontakty, to szkodzisz sam sobie. Jeśli Twój znajomy wciąż Ci pomaga, zastanów się, jak Ty możesz go wesprzeć.
  7. Dbaj o relacje: Networking to nie sprint, ale jogging. Chodzi w nim o stałe wzmacnianie sieci. Zastanów się, gdzie i kiedy możesz spotkać osoby do niej należące. I trzymaj się ustaleń. Niezawodność, szczerość i uprzejmość to podstawa – oznacza to, że jeżeli nie możesz czegoś zrobić, powinieneś to otwarcie zakomunikować swojemu rozmówcy.
Summary
Review Date
Reviewed Item
Warto przeczytać
Author Rating
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *